מערכת הידראולית – לחץ שמן המועבר באמצעות צינורות לחץ

הידראוליקה

אנו שומעים בשנים האחרונות על המונח "הידראוליקה" בהקשרים שונים, ומשמו מסיקים שקשור בנוזלים. מונח זה מתייחס למערכת מיוחדת שמזרימה שמן דרך צינורות לחץ ומפעילה את הצרכן.

מערכת הידראולית דוחסת את הנוזל שבתוכה בעזרת לחץ מצטבר זה וכך הנוזל עובר ממקום למקום.

מערכת הידראולית יכולה לכלול משאבה הידראולית, שתפקידה להגביר את הלחץ במערכת ההידראולית, ובכך יוצרת כוח רב, וכמו כן, אנרגיה רבה - שבעזרתה ניתן לבצע פעולות שונות.

מה זה הידראוליקה

הידראוליקה הינה כאמור מערכת המעבירה שמן באמצעות צינורות לחץ. מערכת זו יוצרת כוח רב, אנרגיה רבה, על ידי דחיסת השמן ההידראולי שבצינור, השמן ההידראולי בעל רמה גבוהה מאד של צמיגות. בעזרת האנרגיה הנוצרת, הכוח הרב אותה מאפשרת מערכת הידראולית זו, ניתן לבצע פעולות שונות, כמו נסיעה או עצירה, הרמה או הורדה, הזזה לצדדים, סיבוב ועוד. את המערכת המציא הפיזיקאי הצרפתי בלז פסקל, שחי במאה ה- 17 והתמקד בחקר נוזלים והתנהגותם. ממצאיו השונים, לרבות משאבות הידראוליות וגם מנוף הידראולי, מתבססות על המחקרים הרבים שביצע במהלך חייו הכוללים התייחסות אל מדידות לחץ שונות המפעילים את הנוזלים ההידראוליים.

אילו שימושים מוכרים לכך קיימים כיום

המערכת ההידראולית לוקחת חלק בלתי נפרד מחיינו ואפשר למצוא אותה בתחומים שונים. לצד משאבות הידראוליות המתבססות על לחץ של שמן הידראולי ניתן למצוא גם מערכות פניאומטיות, המתבססות על לחץ של גזים. כשמדברים על פנאומטיקה מתכוונים לטכנולוגיה מכנית המתבססת על גז דחוס, כמו אוויר למשל, במקום על נוזל, כמו ההידראוליקה. משאבות הידראוליות וגם בוכנות הידראוליות לוקחות חלק בתחומים טכנולוגיים רבים, כמו אוטומציה וגם רובוטיקה. את המערכת המתבססות על חוקי ההידראוליקה ניתן למצוא במערכות שונות של סיבוב, הרמה, לחיצה וגם ייצור מוצרי תעשייה למיניהם. אפשר למצוא אותן בכל הקשור לניקוז והובלה של שפכים וגם בהפקת אנרגיות הידרו חשמליות. הפתרונות המוצעים כיום עוזרים לחסוך באנרגיה ויחד עם זאת משפרים באופן משמעותי את תהליך העבודה.

שימוש בבוכנות פנאומטיות הוא בעל יתרונות רבים, בהשוואה לבוכנות ההידראוליות למשל. האוויר הוא חומר זול וזמין וגם בטוח מאד לשימוש. בעוד שדליפה של שמן ביחידת כוח הידראולית יכולה לגרום לנזקים, דליפה של אווירה איננה גורמת לנזק ומאפשרת את המשך השימוש ללא כל הפרעה. מצד שני, בהשוואה לשיטה ההידראולית, היא נחשבת ליעילה פחות, שכן דחיסת נוזל יוצרת כוח רב, אנרגיה רבה יותר, לעומת דחיסת אוויר. מסיבה זו בוחרים במקרים מסוימים להשתמש בבוכנות ההידראוליות ובעיקר כדי לייצר את הכוח הרב אשר זקוקים לו בתהליך העבודה.

כתבו לנו

Call Now Button דילוג לתוכן